Samsung Galaxy A40 vs Samsung Galaxy A52 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A40 | Samsung Galaxy A52 5G |
|
Released
·
Apr 10, 2019
|
Released
·
Mar 19, 2021
|
|
5.9-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
3100 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 10, 2019 | Mar 17, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €429 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.69 x 2.72 x 0.31 inches 144.4 x 69.2 x 7.9 mm |
6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 4.94 oz / 140.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Coral, Blue, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.9-inch, 85.73% screen-to-body | 6.5-inch, 84.79% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 437 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 7904 (14 nm) | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB | 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3100 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | Qualcomm Quick Charge 2.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 16 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.12 μm |
64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Hyperlapse, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 25 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 08, 2019 FCC ID value: A3LSMA405FN | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.51 W/kg Body: 0.46 W/kg Simultaneous Transmission: 1.02 W/kg Wireless Router: 0.61 W/kg |
|
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB ram and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|