Samsung Galaxy A34 vs Samsung Galaxy A73 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A34 | Samsung Galaxy A73 5G |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | Mar 17, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 3.07 x 0.32 inches (~0.36 inches with camera bump) 161.3 x 78.1 x 8.2 mm (~9.26 mm with camera bump) |
6.44 x 3.00 x 0.30 inches 163.7 x 76.1 x 7.6 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 6.38 oz / 181.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Yes; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome Silver, Awesome Violet | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.62% screen-to-body | 6.7-inch, 86.95% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | Super AMOLED, 120Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz |
Octa-core 1x2.4GHz CortexA78 3x2.2GHz CortexA78 4x1.9GHz CortexA55 |
| GPU | |
| Mali-G68 MC4 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1021 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2480 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 641 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 638 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 25min
Video
10h 11min
Gaming
6h 50min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
108 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|