Samsung Galaxy A32 LTE Only vs Xiaomi Redmi 9T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A32 LTE Only | Xiaomi Redmi 9T |
|
Released
·
Feb 25, 2021
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 25, 2021 | Jan 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - €159 4GB/128GB (UFS 2.2) - €189 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.90 x 0.33 inches 158.9 x 73.6 x 8.4 mm |
6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
| Folded | |
| (184) | |
| Weight | |
| 6.98 oz / 198.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Black, Awesome White, Awesome Blue and Awesome Violet | Carbon gray, Twilight blue, Sunrise orange, Ocean green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.43% screen-to-body | 6.5-inch, 82.14% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 90Hz, 800 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio G80 MT6769T (12 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/128GB |
4GB/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/128GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 6000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 4 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (3030 fps) |
8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, RDS, Recording option | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ19SL | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.10 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB internal storage.
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €189 |
With 6GB RAM and 128GB internal storage.
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 6GB storage
| Memory | 6GB/128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage.
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|