Samsung Galaxy A22 5G vs Blackview A53 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A22 5G | Blackview A53 Pro |
|
Released
·
Jun 24, 2021
|
Released
·
March 2023
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5080 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 03, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.58 x 3.01 x 0.35 inches 167.2 x 76.4 x 9.0 mm |
6.48 x 3.03 x 0.37 inches 164.6 x 76.85 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g | 6.81 oz / 193.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gray, White, Mint, Violet | Rock Grey, Murky Black, Starry Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 82.30% screen-to-body | 6.5-inch, 80.53% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 1600x720px, 270 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) | MediaTek Helio G35 MT6765G (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2300 MHz |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/128GB |
4GB (LPDDR3)/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5080 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 10.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
12 MP |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8, 9 | 2, 3, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|