Samsung Galaxy A22 vs Huawei Pura 70 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A22 | Huawei Pura 70 Ultra |
|
Released
·
Jul 02, 2021
|
Released
·
Apr 29, 2024
|
|
6.4-inch · 1600x720px
|
6.8-inch · 2844x1280px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
16GB · 512GB
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 03, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €250 | 16GB/256GB - €1500 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.90 x 0.33 inches 159.3 x 73.6 x 8.4 mm |
6.40 x 2.96 x 0.33 inches 162.6 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Lock/Unlock key; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Mint, Violet | Black, White, Brown, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.30% screen-to-body | 6.8-inch, 91.35% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 90Hz, 600 nits | 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 274 PPI | 2844x1280px, 20,6:9 ratio, 459 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G80 MT6769T (12 nm) | Kirin 9010 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali G52 MC2 | Yes |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB |
16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | Android |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1389 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4381 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1577 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 644 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Charging | |
|---|---|
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (Sensor-shift OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 30 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) OIS |
4K UHD, 1080p, 720p |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
139
Overall
148
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8, 9 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|