Samsung Galaxy A03 vs Samsung Galaxy A12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A03 | Samsung Galaxy A12 |
|
Released
·
Jan 10, 2022
|
Released
·
Dec 21, 2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 26, 2021 | Nov 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €179 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.99 x 0.36 inches 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
6.46 x 2.98 x 0.35 inches 164 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Black, White, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.86% screen-to-body | 6.5-inch, 85.80% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T606 (12 nm) | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1600 MHz |
Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A53 4x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G57 MP1 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) | 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/32GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share,MirrorLink |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 11, 2021 FCC ID value: A3LSMA125U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.14 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg |
|
Alternative variants
With 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|