OnePlus Nord 3 5G vs Honor 100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 3 5G | Honor 100 Pro |
|
Released
·
Jul 11, 2023
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 2.96 x 0.32 inches 162 x 75.1 x 8.2 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
| Weight | |
| 6.83 oz / 193.5 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Colors | |
| Misty Green, Tempest Gray | Black, Silver, Blue, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.66% screen-to-body | 6.8-inch, 91.30% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI | 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI |
| Protection | |
| Dragontrail | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9000 MT6983 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.05GHz Cortex-X2 3x2.85GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G710 MC10 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB | 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 |
50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|