OSCAL Pad 90 vs Honor Pad V9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OSCAL Pad 90 | Honor Pad V9 |
|
Released
·
Jan 01, 2025
|
Released
·
Dec 23, 2024
|
|
10.9-inch · 1280x800px
|
11.5-inch · 2899x1840px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7700 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 17, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $400 | €450 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.16 x 2.74 x 0.31 inches 258.1 x 69.6 x 8.0 mm |
10.20 x 6.93 x 0.24 inches 259.1 x 176.1 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 18.84 oz / 534.0 g | 16.76 oz / 475.0 g |
| Colors | |
| Space Grey; Sky Blue | Violet, Gray, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 192.45% screen-to-body | 11.5-inch, 84.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 144Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 1280x800px, 138 PPI | 2899x1840px, 3:2 ratio, 299 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 540 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T606 | MediaTek Dimensity 8350 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1600 MHz |
Octa-core 1x3.35GHz Cortex-A715 3x3.20GHz Cortex-A715 4x2.20GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G57 | Mali G615-MC6 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4X)/128GB (UFS 2.1) | 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 256GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1311 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3991 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2831 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2510 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7700 mAh, Li - Ion | 10100 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 35.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 22min
Browsing
13h 6min
Video
6h 36min
Gaming
9h 23min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 | 13 MP Aperture size: F2.0 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 19, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|