OSCAL MODERN 8 vs Honor 200 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OSCAL MODERN 8 | Honor 200 Pro |
|
Released
·
March 2024
|
Released
·
May 31, 2024
|
|
6.8-inch · 1600x720px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
5200 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.61 x 3.05 x 0.36 inches 167.8x77.4x9.1mm |
6.43 x 2.96 x 0.32 inches 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.55 oz / 214.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP55 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Ash Gray, Ripple Blue, Wisteria Purple | Black, Silver, Green, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 84.57% screen-to-body | 6.8-inch, 90.82% screen-to-body |
| Type | |
| 450 nits | OLED, 120Hz, 4000 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 260 PPI | 2700x1224px, 437 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T616 (12 nm) | Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz |
1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC1 | Adreno 735 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1590 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4457 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2946 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2252 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
13h 36min
Video
9h 55min
Gaming
8h 13min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
143
Photo
120
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|