OPPO Reno2 Z vs OPPO Find X2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno2 Z | OPPO Find X2 |
|
Released
·
Oct 18, 2019
|
Released
·
May 14, 2020
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3168x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
4200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 06, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.98 x 0.34 inches 161.8 x 75.8 x 8.7 mm |
6.49 x 2.93 x 0.31 inches 164.9 x 74.5 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 6.60 oz / 187.0 g Ceramic back version - 196 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Nebula green, Luminous black, Sky white | Ocean |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 84.69% screen-to-body | 6.7-inch, 88.93% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | AMOLED, 120Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI | 3168x1440px, 519 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 6 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P90 (12 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Arm Cortex-A75 and Arm Cortex-A55 |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| PowerVR GM9446 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 4200 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC | OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.4" |
| Third camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
13 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up) Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Step counter, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 6.91 oz / 196.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Ceramic |
| Colors | Black |
Discover more
|
|