OPPO Reno vs OPPO Reno5 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno | OPPO Reno5 Pro |
|
Released
·
Jun 05, 2019
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
3765 mAh
|
4350 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.6 x 74.3 x 9 mm |
6.29 x 2.88 x 0.30 inches 159.7 x 73.2 x 7.6 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 6.10 oz / 173.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Astral Blue, Starry Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.21% screen-to-body | 6.5-inch, 88.63% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | AMOLED, 90Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | MediaTek Dimensity 1000+ |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Octa-core 2600 MHz Arm Cortex-A77 and Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 616 | ARM Mali-G77 MC9 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3765 mAh | 4350 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, GNSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|