OPPO Find X2 Lite vs Huawei P30 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X2 Lite | Huawei P30 Lite |
|
Released
·
May 21, 2020
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
4025 mAh
|
3340 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2021 | Mar 26, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.93 x 0.31 inches 160.3 x 74.3 x 7.96 mm |
6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Moonlight Black, Pearl White | Black, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 82.91% screen-to-body | 6.2-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 600 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2312x1080px, 415 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G (7 nm) | HiSilicon Kirin 710 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4025 mAh, Li - Polymer | 3340 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Huawei SuperCharge |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) OIS, Continuous autofocus, EIS | 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| NFC | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n40, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 3, 5, 7, 8, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
Discover more
|
|