OPPO Find N2 vs OnePlus 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find N2 | OnePlus 11 |
|
Released
·
Dec 23, 2022
|
Released
·
Feb 16, 2023
|
|
7.1-inch · 1920x1792px
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4520 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2022 | Feb 07, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.20 x 5.53 x 0.29 inches 132.2 x 140.5 x 7.4 mm |
6.42 x 2.92 x 0.34 inches 163.1 x 74.1 x 8.53 mm |
| Folded | |
| (132.2 x 72.6 x 14.6 mm) | |
| Weight | |
| 8.36 oz / 237.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes | Yes; IP64 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green, White | Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.1-inch, 87.44% screen-to-body | 6.7-inch, 89.31% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 1920x1792px, 370 PPI | 3216x1440px, 20.1:9 ratio, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 5.5 inches 2120 x1080 px AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 796 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 5.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1360 | 1510 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3860 | 5046 |
| 3D Mark High | |
| 2819 | 3692 |
| 3D Mark Low | |
| 1703 | 1739 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4520 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 31min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 58min
Browsing
13h 22min
Video
8h 23min
Gaming
9h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" | 48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm Sensor size: 1/2.74" | 32 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.74" |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) |
| Front | |
| 32 MP Folded: 32 MP |
16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
128
Overall
138
Photo
119
Video
141
Overall
148
Photo
133
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $799 |
With eco leather back
| Weight | 8.36 oz / 237.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|