OPPO A53 vs vivo X80 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A53 | vivo X80 Pro |
|
Released
·
Aug 25, 2020
|
Released
·
Q2 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 18, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.96 x 0.33 inches 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
6.48 x 2.96 x 0.36 inches 164.6 x 75.3 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Fairy White, Electric black, Fancy blue | Cosmic Black, Blue, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.81% screen-to-body | 6.8-inch, 89.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 480 nits | AMOLED, 120Hz, 1500 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 518 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 460 SM4250-AA (11 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 240 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB 6GB/128GB |
12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.9 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.93" Pixel size: 1.22 μm |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video | 8K UHD, 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|