Nokia G21 vs DOOGEE V30 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia G21 | DOOGEE V30 Pro |
|
Released
·
Mar 14, 2022
|
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.6-inch · 2408x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 64GB
|
12GB · 512GB
|
|
5050 mAh
|
10800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 14, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| €189 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 2.99 x 0.33 inches 164.6 x 75.9 x 8.5 mm |
7.03 x 3.27 x 0.70 inches 178.5 x 83.1 x 17.9 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Silver, Khaki | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.60% screen-to-body | 6.6-inch, 77.19% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2408x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T606 (12 nm) | MediaTek 7050 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x1.6GHz Cortex-A75 6x1.6GHz Cortex-A55 |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali-G57 MP1 | Mali G68 |
| Memory | |
| 3GB/64GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5050 mAh | 10800 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) | 200 MP |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 16 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 24 MP (Night vision sensor) |
| Fourth camera | |
| 8 MP | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 4GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 4GB and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|