Nokia C10 vs Samsung Galaxy A13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia C10 | Samsung Galaxy A13 |
|
Released
·
June 2021
|
Released
·
Mar 23, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
1GB · 16GB
|
3GB · 32GB
|
|
3000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2021 | Mar 04, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €75 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.69 x 3.07 x 0.35 inches 169.9 x 77.9 x 8.8 mm |
6.50 x 3.01 x 0.35 inches 165.1 x 76.4 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.74 oz / 191.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Light Purple, Grey | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 77.22% screen-to-body | 6.5-inch, 80.81% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc SC7331e (28 nm) | Exynos 850 (8 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1300 MHz |
Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A55 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| ARM Mali-400 MP2 | Mali-G52 |
| Memory | |
| 1GB/16GB 1GB/32GB 2GB/16GB |
3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/128GB 6GB/128GB 8GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 5 MP Aperture size: F2.2 |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP (Flash) | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 9 |
| Data Speed | |
| HSPA, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 32GB memory
| Memory | 32GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 8GB/64GB |
|---|---|
with 2GB RAM and 16GB memory
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128 internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|