Nokia C10 vs Nokia C20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia C10 | Nokia C20 |
|
Released
·
June 2021
|
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
1GB · 16GB
|
1GB · 16GB
|
|
3000 mAh
|
3000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2021 | Apr 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €75 | €89 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.69 x 3.07 x 0.35 inches 169.9 x 77.9 x 8.8 mm |
6.69 x 3.07 x 0.35 inches 169.9 x 77.9 X 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.74 oz / 191.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Light Purple, Grey | Dark Blue, Sand |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 77.22% screen-to-body | 6.5-inch, 77.22% screen-to-body |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc SC7331e (28 nm) | Unisoc SC9863a (28 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1300 MHz |
Quad-core 1600 MHz |
| GPU | |
| ARM Mali-400 MP2 | PowerVR GE8322 |
| Memory | |
| 1GB/16GB 1GB/32GB 2GB/16GB |
1GB/16GB 2GB/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 3000 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 5 MP Aperture size: F2.2 |
5 MP |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 5 MP (Flash) | 5 MP (Flash) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB | microUSB |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 3G Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| HSPA, UMTS | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSPA, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 21, 2021 FCC ID value: 2AJOTTA-1339 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.33 W/kg Body: 1.16 W/kg Simultaneous Transmission: 1.37 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg |
|
Alternative variants
with 32GB memory
| Memory | 32GB |
|---|---|
with 2GB RAM and 32GB memory
| Memory | 2GB/32GB |
|---|---|
with 2GB RAM and 16GB memory
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|