Nokia 7.1 vs Nokia G21 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 7.1 | Nokia G21 |
|
Released
·
Oct 28, 2018
|
Released
·
Mar 14, 2022
|
|
5.8-inch · 2280x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 64GB
|
|
3060 mAh
|
5050 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2018 | Feb 14, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $349 | €189 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.89 x 2.80 x 0.31 inches 149.7 x 71.18 x 7.99 mm |
6.48 x 2.99 x 0.33 inches 164.6 x 75.9 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 5.64 oz / 160.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.8-inch, 79.68% screen-to-body | 6.5-inch, 81.60% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 432 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 636 SDM636 (14 nm) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x1.6GHz Cortex-A75 6x1.6GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 509 | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 3GB/32GB |
3GB/64GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 400 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3060 mAh, Li - Ion | 5050 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.28 μm |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p HDR, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p |
8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 66 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 4GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 4GB and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|