Nokia 4.2 vs Nokia 5.3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 4.2 | Nokia 5.3 |
|
Released
·
May 14, 2019
|
Released
·
Apr 02, 2020
|
|
5.7-inch · 1520x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
3000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2019 | Mar 19, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $199 | $200 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.86 x 2.81 x 0.33 inches 148.95 x 71.30 x 8.39 mm |
6.47 x 3.02 x 0.33 inches 164.3 x 76.6 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 5.68 oz / 161.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Pink | Charcoal, Cyan, Sand |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 76.60% screen-to-body | 6.5-inch, 82.17% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 295 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 268 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 5.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 439 SDM439 (12 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1950 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 505 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/32GB 2GB/16GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB 6GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 400 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 4000 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 47min
Gaming
7h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.75 μm |
5 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p Video calling, Video sharing |
1080p |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling), VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | aptX |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 66 Global version - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38 Global version - 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 Global version - 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 06, 2020 FCC ID value: 2AJOTTA-1223 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.33 W/kg Wireless Router: 0.97 W/kg |
|
Alternative variants
with 16 GB storage
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $169 |
with 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Global version
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Discover more
|
|