Nokia 3.2 vs Xiaomi Redmi Note 8T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 3.2 | Xiaomi Redmi Note 8T |
|
Released
·
May 23, 2019
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
|
6.3-inch · 1520x720px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.28 x 3.00 x 0.34 inches 159.44 x 76.24 x 8.6 mm |
6.34 x 2.97 x 0.34 inches 161.15 x 75.4 x 8.6 mm |
| Weight | |
| 6.38 oz / 181.0 g | 7.05 oz / 199.8 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gray | Moonlight white, Neptune blue, Space black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.47% screen-to-body | 6.3-inch, 80.20% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 269 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 429 SDM429 (12 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1950 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 504 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/32GB 2GB/16GB |
3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 400 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 5 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
with 16GB storage
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|