Nokia 2.4 vs Nokia 1.4 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 2.4 | Nokia 1.4 |
|
Released
·
Sep 23, 2020
|
Released
·
Feb 03, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
2GB · 32GB
|
3GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 22, 2020 | Feb 03, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $139 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 3.00 x 0.34 inches 165.85 x 76.3 x 8.69 mm |
6.55 x 3.02 x 0.34 inches 166.42 x 76.72 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.28 oz / 178.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Dusk, Charcoal, Fjord | Fjord, Charcoal, Dusk |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.71% screen-to-body | 6.5-inch, 80.18% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) | Qualcomm 215 (28 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Quad-core 1300 MHz ARM Cortex A53 |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8320 | Adreno 308 |
| Memory | |
| 2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
3GB (LPDDR3)/64GB (eMMC 4.5) 1GB/16GB 2GB/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 128 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4000 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Macro) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | Yes |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | microUSB |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28, 66 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 16GB storage
| Memory | 1GB/16GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
With 32GB storage
| Memory | 2GB/32GB |
|---|---|
Dual SIM
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 1, 5, 8 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|