Motorola i870 vs LG G8S ThinQ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola i870 | LG G8S ThinQ |
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
220x176px
|
6.2-inch · 2248x1080px
|
|
3550 mAh
|
|
|
6GB · 128GB
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 31, 2005 | Jul 02, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 3.46 x 1.91 x 1.04 inches 88 x 48 x 26 mm |
6.11 x 3.02 x 0.31 inches 155.3 x 76.6 x 7.99 mm |
| Weight | |
| 4.50 oz / 127.6 g | 6.38 oz / 181.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Numeric keypad, Music control keys | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other | |
| Colors | |
| Mirror black, Mirror teal, Mirror white | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 81.32% screen-to-body | |
| Type | |
| TFT | OLED, HDR |
| Resolution | |
| 220x176px | 2248x1080px, 18.7:9 ratio, 402 PPI |
| Colors | |
| 262 144 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Additional display | |
| 64 x96 px, LCD | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
|
| GPU | |
| Adreno 640 | |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | |
| Storage expansion | |
| microSD | microSDXC up to 2000 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 3550 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 Qi wireless charging |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 1.3 MP | 12 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 14 mm Pixel size: 1 μm |
|
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.6 Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Yes | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 1.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
|
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Location | |
| A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 2.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
| Features | |
| 32-Bit DAC, DTS:X Virtual Surround | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| iDEN | |
| 800 MHz | |
| Data Speed | |
| WiDEN | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Music ringtones (MP3), Polyphonic ringtones (16 voices), Vibration, Phone profiles, Speakerphone | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice recording, TTY/TDD, Push-to-Talk | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 26, 2005 FCC ID value: AZ489FT5846 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.32 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.59 W/kg Measured in: 1900 MHz |
|
Discover more
|
|