Motorola Moto G60 vs Xiaomi Redmi Note 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G60 | Xiaomi Redmi Note 12 Pro |
|
Released
·
Apr 27, 2021
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.68 x 2.99 x 0.39 inches 169.6 x 75.9 x 9.8 mm |
6.42 x 2.99 x 0.31 inches 163 x 76 x 8 mm |
| Weight | |
| 7.94 oz / 225.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP53 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Dynamic Grey, Frosted Champagne | Stardust Purple, Frosted Blue, Onyx Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 84.71% screen-to-body | 6.7-inch, 86.73% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | OLED, 120Hz, HDR, 900 nits |
| Resolution | |
| 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 396 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 732G SM7150 (8 nm) | MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2230 MHz Kryo 470 |
Octa-core 2x2.6GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Mali-G68 MC4 |
| Memory | |
| 4GB/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/256GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 966 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2342 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 636 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4, Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W | Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 22min
Gaming
9h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 2.1 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9/F24.0 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Yes | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (360 fps) Time-lapse video, Hyperlapse |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 3, 5, 8, 19 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 04, 2021 FCC ID value: IHDT56ZS3 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.68 W/kg Body: 1.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.43 W/kg |
|
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB Storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|