Motorola Moto G54 Power Edition vs Samsung Galaxy A25 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G54 Power Edition | Samsung Galaxy A25 5G |
|
Released
·
Sep 05, 2023
|
Released
·
Dec 11, 2023
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | Dec 11, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $300 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.91 x 0.35 inches 161.6 x 73.8 x 8.9 mm |
6.34 x 3.01 x 0.33 inches 161 x 76.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.95 oz / 197.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.43% screen-to-body | 6.5-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1439 (Good) |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| IMG BXM-8-256 | Mali-G68 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 905 | 977 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2344 | 2170 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 647 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 639 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
7h 32min
Browsing
16h 15min
Video
13h 12min
Gaming
6h 32min
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
14h 16min
Video
7h 27min
Gaming
8h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 16 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
127
Overall
136
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
Discover more
|
|