Motorola Moto G50 vs Motorola Edge (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G50 | Motorola Edge (2021) |
|
Released
·
Apr 26, 2021
|
Released
·
Sep 02, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 25, 2021 | Aug 19, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €230 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 2.95 x 0.35 inches 164.9 x 74.9 x 8.95 mm |
6.65 x 2.99 x 0.35 inches 169 x 76 x 8.85mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Steel Grey, Aqua Green | Nebula Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.58% screen-to-body | 6.8-inch, 85.60% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | IPS LCD, 144Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2460x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.7 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 480 5G SM4350 (8 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 670 Prime |
| GPU | |
| Adreno 619 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB |
8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 25min
Gaming
10h 44min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.6 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (920 fps) |
| Front | |
| 13 MP (HDR) | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | n2, n5, n25, n41, n66, n71, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42, 43 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2021 FCC ID value: IHDT56ZT1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.89 W/kg Body: 1.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.45 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
For Verizon
| Weight | 7.11 oz / 201.6 g |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n48, n66, n77, n78, n260, n261 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 66 |
| TDD Bands | 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|