Motorola Moto G41 vs Samsung Galaxy A35 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G41 | Samsung Galaxy A35 5G |
|
Released
·
Jan 28, 2022
|
Released
·
Mar 15, 2024
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 18, 2021 | Mar 11, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $369 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.91 x 0.33 inches 161.89 x 73.87 x 8.3 mm |
6.37 x 3.07 x 0.32 inches 161.7 x 78.0 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Meteorite Black, Pearl Gold | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 82.69% screen-to-body | 6.6-inch, 84.75% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1531 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.4 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Cortex |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G52 MC2 | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1027 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2937 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 811 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 807 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
14h 40min
Video
8h 15min
Gaming
9h 55min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.6 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
130
Overall
138
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 8GB RAM 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|