Motorola Moto G Stylus 5G (2024) vs OnePlus 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G Stylus 5G (2024) | OnePlus 13 |
|
Released
·
May 30, 2024
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 09, 2024 | Oct 31, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $400 | 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.94 x 0.33 inches 162.56 x 74.75 x 8.3 mm |
6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP52 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Caramel Latte, Scarlet Wave | Black, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.39% screen-to-body | 6.8-inch, 90.88% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 120Hz | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2326 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.7 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 6 Gen 1 SM6450 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.2GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 600 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4X)/128GB 8GB/256GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 936 | 2967 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2777 | 9081 |
| 3D Mark High | |
| 613 | 6330 |
| 3D Mark Low | |
| 610 | 4452 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
8h 25min
Browsing
17h 30min
Video
14h 43min
Gaming
8h 16min
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
125
Overall
132
Photo
118
Video
145
Overall
149
Photo
141
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n13, n14, n20, n25, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|