Motorola Edge 30 Ultra vs Google Pixel 10 Pro XL Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge 30 Ultra | Google Pixel 10 Pro XL |
|
Released
·
Sep 03, 2022
|
Released
·
Aug 28, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
16GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 08, 2022 | Aug 20, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/256GB - $1199 | €1689 16GB/512GB - $1319 | €1429 16GB/1ТБ - $1549 | €1689 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.89 x 0.33 inches 161.8 x 73.5 x 8.4 mm |
6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.49 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12.5 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.00 oz / 198.5 g | 8.18 oz / 232.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Interstellar Black, Starlight White | Jade, Moonstone, Obsidian, Porcelan |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.44% screen-to-body | 6.8-inch, 89.28% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, 1250 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2822 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 4.5 (Poor) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor | |
| 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 730 | PowerVR DXT |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
16GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2316 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6260 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3355 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2580 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5200 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 125.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 45.0W Wireless: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 50min
Video
11h 48min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 58min
Browsing
19h 41min
Video
10h 0min
Gaming
4h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.22" Pixel size: 0.64 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.6 Pixel size: 1.22 μm |
48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 60 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
151
Overall
162
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RG45RY | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.99 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256Gb internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|