Motorola A910 vs Samsung Galaxy A90 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola A910 | Samsung Galaxy A90 5G |
|
1000 mAh
|
4500 mAh
|
|
320x240px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
0.008GB
|
6GB · 128GB
|
|
Released
·
Sep 04, 2019
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 3.65 x 2.01 x 0.90 inches 93 x 51 x 23 mm |
6.49 x 3.01 x 0.33 inches 164.8 x 76.4 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 4.48 oz / 127.0 g | 7.27 oz / 206.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.99% screen-to-body | |
| Type | |
| TFT | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 320x240px | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Colors | |
| 262 144 | |
| Additional display | |
| 108 x128 px, TFT, Colors: 262 144 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
|
| GPU | |
| Adreno 640 | |
| Memory | |
| 0.008GB | 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSD | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Linux | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 1000 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Samsung Adaptive Fast Charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 1.3 MP (Mirror) | 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Yes | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 2.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| miniUSB | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Computer sync | ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Music ringtones (MP3), Vibration, Phone profiles, Speakerphone | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording, TTY/TDD | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 22, 2006 FCC ID value: IHDT56GB1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.24 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.17 W/kg Measured in: 1900 MHz |
|
Alternative variants
with 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Storage expansion | not expandable |
Discover more
|
|