Meizu M10 vs Xiaomi Mi 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Meizu M10 | Xiaomi Mi 10 |
|
Released
·
October 2019
|
Released
·
2020
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4780 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 3.01 x 0.33 inches 164.87 x 76.33 x 8.45 mm |
6.40 x 2.94 x 0.35 inches 162.58 x 74.80 x 8.96 mm |
| Weight | |
| 6.49 oz / 184.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom black, Purplish red, Sea blue | Coral green, Twilight grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.29% screen-to-body | 6.7-inch, 89.96% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 386 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P25 MT6757CD (16 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2500 MHz ARM Cortex A53 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Mali-T880 MP2 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 2GB (LPDDR4)/32GB 3GB/32GB |
8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4780 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.2 |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.2 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) EIS |
| Front | |
| 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | DLNA,Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n77, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|