LG Shine vs Apple iPhone 16e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG Shine | Apple iPhone 16e |
|
800 mAh
|
4005 mAh
|
|
2.2-inch · 320x240px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
0.06GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Feb 28, 2025
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 19, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $600 | €699 8GB/256GB - $699 | €829 8GB/512GB - $899 | €1079 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 3.92 x 1.99 x 0.53 inches 99.8 x 50.6 x 13.7 mm |
5.78 x 2.81 x 0.31 inches (~0.33 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (~8.3 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 4.19 oz / 119.0 g | 5.89 oz / 167.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Camera shutter, Multimedia control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 2.2-inch, 29.78% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | OLED, 60Hz, 1200 nits |
| Resolution | |
| 320x240px, 182 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Colors | |
| 262 144 | |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 791 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A18 (3 nm) | |
| Processor | |
| Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
|
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | |
| Memory | |
| 0.06GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSD | not expandable |
| OS | |
| iOS (18.x) | |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3166 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7763 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3017 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2495 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 800 mAh, Li - Ion | 4005 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 4min
Browsing
17h 27min
Video
6h 59min
Gaming
7h 45min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 2 MP (Autofocus) | 48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
| Flash | |
| Yes | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
118
Overall
128
Photo
107
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 1.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
|
| USB | |
| Yes | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Computer sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Music ringtones (MP3), Polyphonic ringtones (40 voices), Vibration, Phone profiles, Speakerphone | |
| Other features | |
| Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 05, 2007 FCC ID value: BEJKE970 | Date approved: Feb 19, 2025 FCC ID value: BCG-E8725A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.99 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.56 W/kg Measured in: 1900 MHz |
Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 | €829 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 | €1079 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|