LG K42 vs Samsung Galaxy M12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG K42 | Samsung Galaxy M12 |
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
|
6.6-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
Released
·
Mar 18, 2021
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.02 x 0.33 inches 165 x 76.7 x 8.4 mm |
6.46 x 2.99 x 0.38 inches 164.0 x 75.9 x 9.7 mm |
| Weight | |
| 6.49 oz / 184.0 g | 7.80 oz / 221.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Green, Sky Blue, Red | Black, white, blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.04% screen-to-body | 6.5-inch, 81.86% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | PLS, 90Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 266 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P22 MT6762 (12 nm) | Samsung Exynos 850 S5E3830 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G52 MP1 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB 3GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Focal length: 27 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share,MirrorLink |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 22, 2021 FCC ID value: A3LSMM127G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.51 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
|
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|