Huawei nova 9 Pro vs Huawei P60 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei nova 9 Pro | Huawei P60 Pro |
|
Released
·
September 2021
|
Released
·
Mar 31, 2023
|
|
6.7-inch · 2676x1236px
|
6.7-inch · 2700x1220px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
4815 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 2.93 x 0.31 inches 163.4 x 74.4 x 8 mm |
6.34 x 2.93 x 0.33 inches 161 x 74.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Green, Violet | Black, Emerald Green, Purple, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 91.25% screen-to-body | 6.7-inch, 89.87% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2676x1236px, 19:5:9 ratio, 439 PPI | 2700x1220px, 444 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 4G SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo670 |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 +4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 8GB/256GB |
8GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1561 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4485 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2746 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4815 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 88.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm |
48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 25 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
13 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p, 720p HDR, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP (Dual-Camera) | 13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|