Huawei nova 10 vs Huawei Enjoy 20e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei nova 10 | Huawei Enjoy 20e |
|
Released
·
July 2022
|
Released
·
November 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.91 x 0.27 inches 162.2 x 73.9 x 6.9 mm |
6.26 x 2.92 x 0.35 inches 159.1 x 74.1 x 9 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.53% screen-to-body | 6.3-inch, 81.26% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 278 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Mediatek Helio P35 MT6765 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 2350 MHz |
| GPU | |
| Adreno 642L | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 1.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm | 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
2 MP (Depth information) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p, 720p | Yes |
| Front | |
| 60 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 6GB RAM, 128GB internal storage and MediaTek processor
| System chip | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 4 x 2.35GHz Cortex-A53 & 4 x 1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Memory | 6GB/128GB |
Discover more
|
|