Huawei Pura 70 Ultra vs Huawei Mate 70 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Pura 70 Ultra | Huawei Mate 70 |
|
Released
·
Apr 29, 2024
|
Released
·
Nov 26, 2024
|
|
6.8-inch · 2844x1280px
|
6.7-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 512GB
|
12GB · 256GB
|
|
5300 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 16GB/256GB - €1500 | 12GB/256GB - €720 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.96 x 0.33 inches 162.6 x 75.1 x 8.4 mm |
6.33 x 2.99 x 0.31 inches 160.9 x 75.9 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 7.97 oz / 226.0 g | 7.16 oz / 203.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Lock/Unlock key; Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Brown, Green | Black, Purple, White, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.35% screen-to-body | 6.7-inch, 89.07% screen-to-body |
| Type | |
| 120Hz, HDR, 2500 nits | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2844x1280px, 20,6:9 ratio, 459 PPI | 2688x1216px, 440 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9010 (7 nm) | Kirin |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Yes | Yes |
| Memory | |
| 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1389 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4381 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1577 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 644 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5300 mAh | |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (Sensor-shift OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
| Second camera | |
| 40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 30 mm |
40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p, 720p | 4K UHD |
| Front | |
| 13 MP | 13 MP |
139
Overall
148
Photo
131
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|