Huawei P30 Lite vs Samsung Galaxy M31 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 Lite | Samsung Galaxy M31 |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Mar 05, 2020
|
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
3340 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | Feb 25, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €240 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
6.27 x 2.96 x 0.35 inches 159.2 x 75.1 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 5.61 oz / 159.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Blue, Black, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 84.24% screen-to-body | 6.4-inch, 83.97% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 420 nits |
| Resolution | |
| 2312x1080px, 415 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710 (12 nm) | Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3340 mAh, Li - Polymer | 6000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.2 Focal Length: 25 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (240 fps) Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p |
32 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 07, 2020 FCC ID value: A3LSMM315F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.42 W/kg Body: 0.41 W/kg Simultaneous Transmission: 1.54 W/kg Wireless Router: 0.74 W/kg |
|
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Discover more
|
|