Huawei P30 Lite vs Google Pixel 7a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 Lite | Google Pixel 7a |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
May 10, 2023
|
|
6.2-inch · 2312x1080px
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
3340 mAh
|
4385 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | May 10, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | €509 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.86 x 0.29 inches 152.9 x 72.7 x 7.4 mm |
6.00 x 2.87 x 0.35 inches (~0.41 inches with camera bump) 152.4 x 72.9 x 9 mm (~10.50 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.61 oz / 159.0 g | 6.81 oz / 193.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Charcoal, Snow, Sea, and Coral |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 84.24% screen-to-body | 6.1-inch, 80.86% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2312x1080px, 415 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1277 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710 (12 nm) | Google Tensor G2 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.85GHz Cortex-X1 2x2.35GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | Mali-G710 MP7 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/256GB (UFS 2.1) |
8GB/128GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (15, 14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1437 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3461 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1631 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1095 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3340 mAh, Li - Polymer | 4385 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 4min
Browsing
15h 27min
Video
9h 7min
Gaming
5h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 24 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
64 MP Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p |
13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
133
Overall
140
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 21, 25, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 6GB RAM and 256GB internal storage.
| Memory | 6GB/256GB (UFS 2.1) |
|---|---|
| Main camera |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Focal Length: 17 mm |
| Third camera |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Weight | 5.39 oz / 152.9 g |
Discover more
|
|