Huawei P30 vs Apple iPhone 15 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 | Apple iPhone 15 Pro |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
3650 mAh
|
3274 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $999 | €1199 8GB/256GB - $1099 8GB/512GB - $1299 8GB/1TB - $1499 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.87 x 2.81 x 0.30 inches 149.1 x 71.4 x 7.57 mm |
5.77 x 2.78 x 0.32 inches (~0.48 inches with camera bump) 146.6 x 70.6 x 8.25 mm (~12.28 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.82 oz / 165.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Breathing, Crystal aurora, Black | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 85.83% screen-to-body | 6.1-inch, 88.23% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2215 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | A17 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2920 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7447 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3628 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3650 mAh, Li - Polymer | 3274 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 43min
Browsing
14h 54min
Video
6h 54min
Gaming
8h 51min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX803 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX713 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
153
Overall
156
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISELE-LX9 | Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8435A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.53 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.04 W/kg Wireless Router: 0.63 W/kg Phablet: 1.82 W/kg |
Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|