Huawei Nova 9 vs Xiaomi Redmi Note 11S Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Nova 9 | Xiaomi Redmi Note 11S |
|
Released
·
October 2021
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4300 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 21, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.90 x 0.31 inches 160 x 73.7 x 7.8 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
| Weight | |
| 6.17 oz / 175.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Starry Blue, Black, Green, Violet | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 89.89% screen-to-body | 6.4-inch, 84.53% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19:5 ratio, 392 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | MediaTek Helio G96 MediaTek Helio G96 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo670 |
Octa-core 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (240 fps) HDR, EIS |
Yes |
| Front | |
| 32 MP | 13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|