Huawei Nova 9 vs Huawei P40 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Nova 9 | Huawei P40 |
|
Released
·
October 2021
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
3800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 21, 2021 | Mar 26, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.90 x 0.31 inches 160 x 73.7 x 7.8 mm |
5.86 x 2.80 x 0.33 inches 148.9 x 71.06 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.17 oz / 175.0 g | 6.17 oz / 175.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Starry Blue, Black, Green, Violet | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 89.89% screen-to-body | 6.1-inch, 86.29% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19:5 ratio, 392 PPI | 2340x1080px, 422 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo670 |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 8GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 3800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 22.5W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (240 fps) HDR, EIS | 4K UHD (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|