Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
10.8-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
7250 mAh
|
8160 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 02, 2021 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.69 x 6.26 x 0.28 inches 246 x 159 x 7.2 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 16.23 oz / 460.0 g | 15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Dark Blue, White | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.8-inch, 86.42% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 280 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 SM8250 (7 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 650 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7250 mAh | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p HDR, Time-lapse video, Object tracking |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|