Huawei MatePad 11 vs Huawei MatePad Pro 12.6 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad 11 | Huawei MatePad Pro 12.6 |
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
12.6-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
7250 mAh
|
10050 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 02, 2021 | Jun 02, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.27 x 11.28 x 0.26 inches 184.7 x 286.5 x 6.7 mm |
|
| Weight | |
| 21.48 oz / 609.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Multimedia control |
| Colors | |
| Matte Gray | Matte Gray, Green, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch | 12.6-inch, 87.01% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | OLED, 60Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 240 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Kirin 9000E (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G78 MP22 |
| Memory | |
| 6GB/64GB 6GB/128GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| HarmonyOS | HarmonyOS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7250 mAh | 10050 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| SIM type | |
|---|---|
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|