Huawei MatePad 11 vs Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad 11 | Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) |
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
7250 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 02, 2021 | May 07, 2024 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.72 x 7.03 x 0.24 inches 247 x 178.5 x 6.1 mm |
|
| Weight | |
| 16.26 oz / 462.0 g | |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Matte Gray | Blue, Purple, Starlight ,Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch | 11.0-inch, 81.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Apple M2 |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 650 | 10-core GPU |
| Memory | |
| 6GB/64GB 6GB/128GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7250 mAh | |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|