Huawei Mate Xs 2 vs vivo X80 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate Xs 2 | vivo X80 Pro |
|
Released
·
May 2022
|
Released
·
Q2 2022
|
|
7.8-inch · 2480x2200px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 18, 2022 | May 18, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.16 x 5.48 x 0.21 inches 156.5 x 139.3 x 5.4 mm |
6.48 x 2.96 x 0.36 inches 164.6 x 75.3 x 9.1 mm |
| Folded | |
| (156.5 x 75.5 x 11.1 mm) | |
| Weight | |
| 8.99 oz / 255.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Purple | Cosmic Black, Blue, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.8-inch, 89.47% screen-to-body | 6.8-inch, 89.69% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | AMOLED, 120Hz, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2480x2200px, 425 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 518 PPI |
| Features | |
| Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2480 x1176 px Folding around the outside |
|
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS) 8GB/512GB 12GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS 2 | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 84 mm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.9 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.93" Pixel size: 1.22 μm |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD, 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) HDR, Time-lapse video |
| Front | |
| 10.7 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512 GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 512GB storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Type | 4880 mAh |
| Weight | 9.07 oz / 257.0 g |
Discover more
|
|