Huawei Mate 70 Pro+ vs RedMagic 10S Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 70 Pro+ | RedMagic 10S Pro |
|
Released
·
Nov 26, 2024
|
Released
·
Jun 04, 2025
|
|
6.9-inch · 2832x1316px
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 512GB
|
12GB · 512GB
|
|
5700 mAh
|
7050 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €1120 | 12GB/256GB - $699 16GB/512GB - $749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 3.13 x 0.33 inches 164.6 x 79.5 x 8.3 mm |
6.43 x 3.00 x 0.35 inches 163.4 x 76.1 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.97 oz / 226.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | Splash, Dust; IP53 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Colors | |
| Black, Purple, White, Green | Dark Knight, Transparent Silver Deuterium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 89.71% screen-to-body | 6.8-inch, 91.35% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2500 nits | AMOLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2832x1316px, 453 PPI | 2688x1216px, 431 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1869 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 3.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin | Snapdragon 8 Elite SM8750-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Yes | Adreno 830 |
| Memory | |
| 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/512GB (UFS 4.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3139 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9820 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 7063 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 5555 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5700 mAh, Si - Carbon | 7050 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
9h 34min
Browsing
21h 26min
Video
13h 59min
Gaming
13h 55min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 93 mm |
2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
135
Overall
147
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 16GB and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|