Huawei Mate 50 Pro vs Huawei Enjoy 20e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 50 Pro | Huawei Enjoy 20e |
|
Released
·
Sep 28, 2022
|
Released
·
November 2021
|
|
6.7-inch · 2616x1212px
|
6.3-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
4700 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 2.97 x 0.33 inches 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
6.26 x 2.92 x 0.35 inches 159.1 x 74.1 x 9 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Purple, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 91.44% screen-to-body | 6.3-inch, 81.26% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2616x1212px, 19.5:9 ratio, 428 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 278 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Mediatek Helio P35 MT6765 (14 nm) |
| Processor | |
| 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2350 MHz |
| GPU | |
| Adreno 730 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB |
4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 1.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 13 mm |
2 MP (Depth information) |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 6GB RAM, 128GB internal storage and MediaTek processor
| System chip | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 4 x 2.35GHz Cortex-A53 & 4 x 1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Memory | 6GB/128GB |
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 3 |
|---|---|
Discover more
|
|