Huawei Mate 20 X vs Xiaomi Poco X3 NFC Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 20 X | Xiaomi Poco X3 NFC |
|
Released
·
Oct 26, 2018
|
Released
·
Sep 08, 2020
|
|
7.2-inch · 2244x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5160 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 16, 2018 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - €229 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.87 x 3.36 x 0.32 inches 174.6 x 85.4 x 8.15 mm |
6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 8.18 oz / 232.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | Splash, Dust; IP53 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom silver, Midnight blue | Shadow gray, Cobalt blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.2-inch, 87.76% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR | IPS LCD, 120Hz, HDR, 450 nits |
| Resolution | |
| 2244x1080px, 18.7:9 ratio, 346 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 20 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.7" |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 24 MP | 20 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling), VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Type | 4200 mAh |
| Colors | Emerald green |
| 5G Bands | n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
Discover more
|
|