Huawei Enjoy 20e vs Huawei Mate 50 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Enjoy 20e | Huawei Mate 50 Pro |
|
Released
·
November 2021
|
Released
·
Sep 28, 2022
|
|
6.3-inch · 1600x720px
|
6.7-inch · 2616x1212px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.92 x 0.35 inches 159.1 x 74.1 x 9 mm |
6.38 x 2.97 x 0.33 inches 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Purple, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.26% screen-to-body | 6.7-inch, 91.44% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 278 PPI | 2616x1212px, 19.5:9 ratio, 428 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (14 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2350 MHz |
1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 1.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 13 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 6GB RAM, 128GB internal storage and MediaTek processor
| System chip | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 4 x 2.35GHz Cortex-A53 & 4 x 1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Memory | 6GB/128GB |
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 3 |
|---|---|
Discover more
|
|