Huawei Enjoy 20e vs Asus Zenfone 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Enjoy 20e | Asus Zenfone 10 |
|
Released
·
November 2021
|
Released
·
Jul 10, 2023
|
|
6.3-inch · 1600x720px
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 29, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.92 x 0.35 inches 159.1 x 74.1 x 9 mm |
5.77 x 2.68 x 0.37 inches 146.5 x 68.1 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Aurora Green, Midnight Black, Comet White, Eclipse Red, Starry Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.26% screen-to-body | 5.9-inch, 84.81% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 144Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 278 PPI | 2400x1080px, 20.4:9 ratio, 445 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 945 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.3 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (14 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2350 MHz |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | |
| OS | |
| Android | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1684 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5221 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3753 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2610 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 1.0W | Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
10h 23min
Browsing
27h 28min
Video
14h 30min
Gaming
10h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 12 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
133
Overall
138
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n41, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 6GB RAM, 128GB internal storage and MediaTek processor
| System chip | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 4 x 2.35GHz Cortex-A53 & 4 x 1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Memory | 6GB/128GB |
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|