Honor Magic V2 vs Honor Magic6 RSR Porsche Design Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic V2 | Honor Magic6 RSR Porsche Design |
|
Released
·
Jul 27, 2023
|
Released
·
Mar 22, 2024
|
|
7.9-inch · 2344x2156px
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 256GB
|
24GB · 1024GB
|
|
5000 mAh
|
5600 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| $1389 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 5.72 x 0.19 inches 156.7 x 145.4 x 4.7 mm |
6.40 x 2.98 x 0.35 inches 162.5 x 75.8 x 8.9 mm |
| Folded | |
| 6.17 x2.92 x0.39 inches (156.7 x 74.1 x 9.9 mm) | |
| Weight | |
| 8.15 oz / 231.0 g | 8.36 oz / 237.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Silk Black, Silk Purple, Gold | Agate Grey, Frozen Berry |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.9-inch, 88.56% screen-to-body | 6.8-inch, 91.68% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1600 nits | LTPO, 120Hz, HDR, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2344x2156px, 402 PPI | 2800x1280px, 19.5:20 ratio, 453 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.4 inches 2376 x1060 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 1x Cortex-X4 3.3GHz, 3x Cortex-A720 3.2GHz, 2x Cortex- A720 3.0GHz, 2x Cortex-A520 2.3GHz |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
24GB/1024GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1870 | 2176 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4448 | 6616 |
| 3D Mark High | |
| 3746 | 5126 |
| 3D Mark Low | |
| 1647 | 2544 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5600 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 80.0W Wireless: 66.0W |
Battery Life Estimate
5h 58min
Browsing
15h 24min
Video
7h 16min
Gaming
9h 17min
Battery Life Estimate
9h 3min
Browsing
22h 35min
Video
11h 13min
Gaming
14h 45min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 |
50 MP (OIS) Aperture size: F1.4/F2.0 |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 |
| Third camera | |
| 20 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
180 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.6 Sensor size: 1/1.49" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
133
Overall
141
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|